Elektroléčba
ELEKTROLÉČBA
Elektroléčba je část fyzikální léčby, při které je vyvužíván účinek různých forem elektrické energie
Účinky:
– léčba bolesti
– prokrvení tkáně
– vazodilatace (rozšíření cév)
– svalová stimulace
– uvolňování ztuhlých svalů
– MAGNETOTERAPIE
Princip magnetoterapie spočívá v působení umělého magnetického pole určitých parametrů na lidský organismus. Jedná se tedy o fyzikální terapii, při které je generováno velkoplošně pulzující magnetické pole o nízké frekvenci.
Zmenšuje či úplně odstraňuje bolest
Pulzní magnetické pole totiž ovlivňuje především silná nervová vlákna a omezuje přenos bolestivých vjemů z nervových zakončení do centrální nervové soustavy.
Navozuje rozšíření krevních cév
v aplikované oblasti během několika minut. Při opakovaných aplikacích se léčebný efekt urychluje a prodlužuje. V důsledku rozšíření cév stoupá v léčené oblasti teplota až o 1°C.
Má protizánětlivý efekt
a to jak u akutních, tak i u chronických zánětů.
Zmenšuje otoky
Má hojivý efekt
Vlivem pulzního magnetického pole dochází k rychlejšímu hojení kostních zlomenin a otevřených poranění kůže a podkoží.
Podporuje látkovou výměnu
a zlepšuje detoxikační procesy v organismu.
– DISTANČNÍ ELEKTROLÉČBA DET (VAS -07 „better futute“)
Jedná se o nízkofrekvenční impulzní proudy a středofrekvenční elektroléčebné proudy bez nutnosti přikládání kontaktních elektrod na tělo pacienta s cílem příznivého ovlivnění bolestivých stavů a pro podporu hojení, regenerace či reparace tkání pohybového aparátu.
– TERMOTERAPIE (PARAFÍN, SOLUX, RAŠELINOVÝ ZÁBAL….):
Jde o působení tepla a chladu. Pro přímý kontakt je nejvhodnější použití peloidů, nebo nanášení parafínu. V našem zařízení k tomuto účelu používáme „ vulkano – puck „ – sopečný písek . Bezkontaktně IF záření, solux. Parafínové zábaly – jsou jednou z forem teploléčby. Parafín tuhne při teplotě 52 – 62 °C . Zdrojem tepla při proceduře je uvolňované skupenské teplo tuhutí, nejen teplotní rozdíl mezi tekutým parafíem a pokožkou. Toto teplo se vede do kůže a vyvolává reakce termoregulačního typu. Léčebně se využívá segmentového reflexního účinku, zvláště analgetického a spasmolytického. Teplota tekutého parafinu při aplikaci je 55 – 60 °C. Indikace lokální aplikace tepla: choroby pohybového systému zánětlivého, degenerativního a úrazového původu, onemocnění dýchacích cest, oběhové choroby, choroby trávicího ústrojí, metabolické choroby, urologické choroby, nervové choroby, chronická revmatoidní.
INFORMACE PRO LÉKAŘE:
Při náhlé aplikaci horkého podnětu reaguje cévní systém krátkodobou vazokonstrikcí, která je ovšem rychle vystřídána vazodilatací. Při pomalém nástupu teploty je vazodilatace okamžitá a při delším působení dochází k poklesu tonu cévní stěny a výrazné hyperémii. Účinek myorelaxační, spazmolitický, analgetický, zvýšení distenzibility tkáně. Vazodilatace dosahuje maxima během 20 min.
Kód 21113, omezení 2x za den – tedy v celkové délce procedury 30 min za den.
ELEKTROLÉČBA – ULTRAZVUK :
Využívá mechanického vlnění v kmitočtu nad 20 kHz . Umožňuje cílené ošetření hlubokých i povrchových struktur, mikromasáž tkání se současným tepelným efektem.
INFORMACE PRO LÉKAŘE :
Účinek je tepelný, vzniklý ve tkáni. Předpis lékaře by měl přesně určovat parametry. Při frekvenci 1 MHz ošetřujeme tkáň více v hloubce, při frekvenci 3 MHz více na povrchu. Volíme formu ultrazvuku pulzní, kde je důležitá veličina poměru impulsu k periodě ( PIP 1:1 , 1:4 , 1:9 = atermický účinek), nebo kontinuální kde dominuje hluboká tvorba tepla ve tkáních ( pozor kontraindikace zánětlivých procesů ) akutní stavy : 0,1 – 0,3 W/cm2 , délka 3 min, ošetření denně, chronické stavy 0,3 – 0,1 W/ cm2 délka 5 – 10 min 2-3x týdně. Kontraindikace na epifýzy rostoucích kostí ( hrozí poškození růstové zóny), aplikace na gonády, na oči, při čerstvém krvácení.
Kód 21113 , omezení 2x za den.
ELEKTROLÉČBA – DIADYNAMIK
Jsou to proudy smíšené, mající dvě složky. Složku galvanickou a složku impulzní, která je odvozena od síťového harmonického proudu s frekvencí 50 Hz. Diadynamické proudy mají účinek hyperemizační, analgetický, resorpční, protiedémový, protizánětlivý, tonizační, ale i relaxační a gongliotrofní.
INFORMACE PRO LÉKAŘE :
Indikace k léčbě diadynamikem: choroby pohybového ústrojí, zánětlivého i degenerativního původu, poúrazové stavy ( stavy po kontuzích a distorzích), neuralgie, poruchy periferního prokrvení u nemocných s revmatickou artritidou a progresivní systémovou sklerodermií. Při aplikaci DD proudů používáme tzv. koktejly, kombinace proudu DF 1 min, CP 2 min, LP 3 min. Uložení paravertebrální, nebo transregionální.
Kód 21113 , omezení 2x za den.
ELEKTROLÉČBA – OSTATNÍ:
Mimo uvedených elektroléčebných úkonů dále provádíme:
- léčbu TENS proudy ( Transkutánní ElektroNeuroStimulace)
- stimulační proudy (elektrogymnastika)
- léčbu Trabertovými proudy
- DD proudy, IF -středofrekvenční proudy
- kombinovanou terapii
- vysokovýkonný laser BTL